129566-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende sjöfart och annan utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Från uppdrag: Ramavtal vmh marina system AMF-båtar Ostkusten Batch 50
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
FMV har av Försvarsmakten erhållit uppdraget att genomföra upphandling av ramavtal för vidmakthållande av Försvarsmaktens AMF-båtar stationerade på Ostkusten. Ramavtalet ska gälla för följande AMF-båtar: Stridsbåt-90 (Strb90), Amfibieledningsbåt (AmfledB), Gruppbåt (G-båt) och Lätt trossbåt (LtrB). Ramavtalet för vidmakthållande av AMF-båtarna tecknas med Försvarsmakten som avtalspart. FMV skall äga rätt att jämte Försvarsmakten lägga avrop från ramavtalet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50240000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende sjöfart och annan utrustning, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 347 016 512,00 SEK
exkl. moms