129790-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Tumba: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tumba skog
Referensnummer: SBN 2021:00273
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar ny- och ombyggnation av befintliga vägar (ca 700m), gång- och cykelbanor, parkeringsplatser, bredda körytan vid KP Arnoldssons Väg. Spontarbeten och VA-ledningar (ca 1500m).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 55 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen