129819-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Älmhult: Hjullastare
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjullastare med tillhörande tjänster
Referensnummer: 18/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144710 Hjullastare
II.1.4.
Kort beskrivning
Krav på fordon.
Hjullastare.
Avtalad hjullastare och tilläggsutrustning ska uppfylla alla i bilaga 1, kravspecifikation och nedan nämnda krav. S ska bekräfta i bilaga 1, kravspecifikation om respektive krav uppfylls.
Däck:
Allrounddäck enligt bilaga 1, kravspecifikation och kraven nedan:
Däck som kommer att säljas till upphandlande myndigheter under avtalsperioden, inkl. ev. förlängningar ska inte innehålla kemiska ämnen som omfattas av REACH, bilagorna XIV och XVII.
Däck till lastbilar ska vara fritt från märkningspliktig olja enligt EU:s klassificerings- och märkningsdirektiv 67/548/EEC.
Ämnen som återfinns i Kemikalieinspektionens Prioriteringsguide (PRIO) för utfasningsämnen begränsas i varor och material som används.
Ämnen som listas i EU:s kandidatförteckning över ämnen med särskilt farliga egenskaper begränsas i varor och material som används.
Ifylld bilaga 1, kravspecifikation ska bifogas anbudet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34140000 Tyngre motorfordon, 34144000 Motorfordon för särskilda syften, 34144700 Nyttofordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen