129829-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Rörmokeriarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv Filhuggaren 23, Eskilstuna. Stamrenovering
Referensnummer: 21/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45330000 Rörmokeriarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser stambyte i Östra Åsgatan 15 A-I som innehåller 75 st. lägenheter, Lägenheter i markplan mot gården samt tre våningsplan med underliggande centralgarage 1:or = 11 st. 2:or = 4 st. 3:or = 49 s.t 4:or = 8 st. 5:or = 3 st. BTA ombyggnad: ca 14 000 m2 BOA ombyggnad: ca 5 884 m2
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211310 Byggnation av badrum, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 45421000 Snickeriarbeten, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45421151 Montering av kompletta kök, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Objektet avser stambyte i Östra Åsgatan 15 A-I som innehåller 75 st. lägenheter, Lägenheter i markplan mot gården samt tre våningsplan med underliggande centralgarage 1:or = 11 s.t 2:or = 4 st. 3:or = 49 st. 4:or = 8 st. 5:or = 3 st. BTA ombyggnad: ca 14 000 m2 BOA ombyggnad: ca 5 884 m2