Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2017 – Snöröjning ytterområden.
Referensnummer: KS 158-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Plogning, snöbortforslling och halkbekämpning inom Boden kommuns ytterområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/10/2017Slut: 30/09/2019
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Kommunen har möjlighet att förlänga avtalet med 12 månader maximalt två (2) gånger med i övrigt oförändrade villkor. Maximalt kan avtalet löpa till och med 30.9.2021. I de fall Kommunen avser att förlänga avtalet ska skriftlig information om detta vara leverantören tillhanda senast sex (6) månader före avtalstidens utgång.