Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel Frukt Grönsaker Ägg m.m.
Referensnummer: 2017-038
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser successiva leveranser av frukt, grönsaker, ägg m.m. till Landstinget i Kalmar län enligt beskrivning i upphandlingens förfrågningsunderlag med bilagor och Avtalsmall. Denna upphandling kommer att ligga till grund för ett ramavtal och avser leveranser för hela Landstinget i Kalmar län, för leveransställen se punkt ”Leveransadress” i avtalsmallen.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03142500 Ägg, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15310000 Potatis och potatisprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen