130025-2019 - ResultatSverige-Kumla: Förmedling av vårdpersonal
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanning Sjukskötersketjänster
Referensnummer: SN 2018/321
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79624000 Förmedling av vårdpersonal
II.1.4.
Kort beskrivning
Kumla kommun avser teckna ramavtal gällande bemanning av sjuksköterskor till socialförvaltningen för att täcka kommunens behov vid korttids och långtidsfrånvaro.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 85100000 Hälsovårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kumla kommun avser teckna ramavtal gällande bemanning av sjuksköterskor till socialförvaltningen
Inledning
Kumla kommun är en kommun I tillväxt. Antalet invånare uppgår till knappt 22 000 i dagsläget och är centralt beläget i Närke. Visionen är att bli 25 000 invånare år 2025. Kommunen har ca 2 200 personer anställda..I Kumla kommun finns sex förvaltningar som tillsammans ansvarar för den mesta av samhällsservicentill kommunens invånare. Varje förvaltning styrs av en nämnd som utses av kommunfullmäktige. Tjänstepersonerna i förvaltningarna ser i sin tur till att förverkliga nämndens politiska beslut. För att på bästa sätt tillgodose både förvaltningarna och skattebetalarna, köper Kumla kommun varor och tjänster korrekt och ekonomiskt för att på så sätt få ut bästa möjliga nytta för de medel som står till förfogande. Kumla kommuns omslutning uppgick till ca 1,4 MSEK år 2017 och kommunen köper varor ochtjänster för drygt 500 MSEK årligen.
Upphandlingsobjekt
Denna upphandling avser ramavtal för att fylla kommunens behov av sjuksköterskor, vid lång- och korttidsfrånvaro hos kommunens egen personal, samt att täcka tillfälliga vakanser. Målsättningen är att teckna ramavtal med de leverantörer som uppfyller obligatoriska krav för kvalificering.
Avtalstid
Avtalet gäller för tiden 1.11.2018 till 31.10.2022. Kumla kommun har rätt att säga upp avtalet efter två år, med minst tre månaders uppsägningstid.
Volym
Kumla kommun beräknar att volymen är ca 2 200 000 SEK. Summan bygger på statistik från tidigare år och ska inte betraktas som bindande, utan leverantörerna ska leverera det faktiska behovet.
Upplysningar under anbudstiden
Handläggare för denna upphandling är: Upphandlare Ulric Öhman, Kumla kommun.
692 80 Kumla