130043-2018 - ResultatSverige-Jönköping: Utrustning för industrikök
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Storköksmaskiner
Referensnummer: 16/346
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39314000 Utrustning för industrikök
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för att löpande anskaffa storköksmaskiner.
Inledning.
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende storköksmaskiner.
Upphandlingsförfarande.
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) med ett Öppet förfarande .
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 39221000 Köksutrustning, 39300000 Diverse utrustning, 39710000 Elektriska hushållsapparater, 39711100 Kylskåp och frysar, 42000000 Industrimaskiner, 42959000 Diskmaskiner för storkök
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende storköksmaskiner.
Upphandlingen avser ramavtal för Jönköpings kommuns löpande behov av nyanskaffning, återanskaffning och installation av storköksmaskiner.
Upphandlingen avser ej prefabricerade kyl- och frysrum samt ej heller nyanskaffning och installation i samband med ny- eller ombyggnation av kommunens storkök.
Jönköpings kommun har ca 115 kök inom äldreboende, förskola och skola med varierande antal portioner som tillagas i respektive kök.
Jönköpings kommun kan inte bedöma den exakta omfattningen av kommande behov eller garantera en viss volym.
Uppskattat värde.
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 26 000 000 SEK. Värdet innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde.
Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) med ett Öppet förfarande .
Utvärdering.
Utvärdering kommer att ske genom utvärdering av ekonomiskt mest fördelaktiga pris.
Avtalstyp.
Beställaren avser att teckna ramavtal med en leverantör per anbudsområde. Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett anbudsområde eller på båda. Upphandlingen är delad på följande områden:1. Kyl-, nedkylnings- och frysskåp 2. Diskmaskiner, kokgrytor, ugnar, stekbord och övrig storköksutrustning.
Avtalsstart.
Planerad avtalsstart är 15.10.2017.