Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel
Referensnummer: KS/2017:150-059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Strängnäs kommun avser teckna ramavtal avseende leverans av livsmedel, omfattande färskt, fryst, kolonialt, mejeri samt frukt och grönt.
Anbud kan lämnas på ett, flera eller samtliga anbudsområden:
1. Anbudsområde 1: ”Huvudgrossist” (inklusive mejeri till ”små enheter”)
2. Anbudsområde 2: Mejeri (till ”stora enheter”)
3. Anbudsområde 3: Frukt och grönt
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1: ”Huvudgrossist”
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03221100 Rotfrukter och rotknölar, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15110000 Kött, 15220000 Fryst fisk, fiskfiléer och övrig fisk, 15500000 Mejeriprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enligt förfrågningsunderlag.
Anbudsområde 2: "Mejeri"
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 15500000 Mejeriprodukter, 15510000 Mjölk och grädde, 15540000 Ostprodukter, 15550000 Blandade mejeriprodukter
Anbudsområde 3: "Frukt och grönt"
Del nr: 3
Ytterligare CPV-kod(er) 03221000 Grönsaker, 03222000 Frukt och nötter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15330000 Beredda eller bearbetade frukter och grönsaker