See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Insamling av verksamhetsavfall
Beskrivning: Ramavtal för insamling, transport och hantering av alla olika förekommande fraktioner av avfall från Huddinge Kommuns verksamheter och verksamhetslokaler där det åligger verksamheten att hantera avfallet. Exempelvis från Huddinge Samhällsfastigheters fastighetsbestånd men även från andra fastighetsägare och egna fastigheter och verksamheter. Målet är att skapa en högkvalitativ, hållbar och kostnadseffektiv avfallshantering som samtidigt minimerar miljöpåverkan, stärker kvaliteten på avfallshanteringen. Ordinarie avfallshantering omfattar löpande tjänster som ingår i ramavtalet och täcker de mest frekventa och standardiserade behov som rör avfallshantering. Detta inkluderar: · Regelbunden tömning av avfallskärl för källsorterat avfall som plast, glas, metall, papper, matavfall och brännbart avfall. · Transport och behandling av avfall från insamlingsplatser till godkända återvinnings- eller behandlingsanläggningar. · Underhåll och tvätt av kärl. · Utöver den ordinarie avfallshanteringen kan beställaren begära extra tjänster som faller utanför det löpande arbetet. Exempel på sådana tjänster är: · Extra hämtningar när avfallsmängderna överskrider kapaciteten i ordinarie scheman eller vid akuta behov, exempelvis vid evenemang. · Städning och felsorteringshantering om kärl blir överfulla eller innehåller felaktigt sorterat avfall kan leverantören behöva åtgärda detta som en separat beställning. · Insamling av farligt avfall och elektronik, även om detta ingår i avtalet kan specifika insatser för stora mängder eller särskilda typer av avfall behöva beställas separat. · Vid förändringar i verksamhet eller ökad efterfrågan kan ytterligare insamlingspunkter läggas till. · Leverantören kan få i uppdrag att producera utbildningsmaterial eller installera skyltar för att förbättra avfallshanteringen. · Sorteringstjänst hos verksamheter och på kontor. Hämtning, tömning, sortering och skötsel av sorteringsmöbler och motsvarande vid pentryn och personalkök i verksamheterna. Information om de olika hämtställena finns i objektsförteckning.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108494:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90514000 Återvinning av avfall, 90511000 Sophämtning, 90512000 Avfallstransport, 90918000 Rengöring av avfallsbehållare