130097-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utförandeentreprenad förstärkningsledning fjärrvärme i Falun
Referensnummer: FEV23/0029
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Fjärrvärmesystemet för Borlänge Energi och Falu Energi & Vatten är ihopbyggda med en cirka 17 km lång DN350 fjärrvärmeledning mellan städerna. Nu ska fjärrvärmenäten förstärka från den gemensamma ledningen till centrala delar av städernas fjärrvärmesystem för att möjliggöra en mer effektiv energiproduktion i respektive stad.
Denna upphandling avser utbyggnationen i Falun och den totala sträckan uppgår till cirka 3 200 meter,. Ledningarna kommer att korsa större vägar, bl.a. E16 och väg 293. Ledningarna kommer på del av sträckan att läggas nära järnväg. Delar av den markförlagda sträckan passerar förorenade och arkeologiska områden. Observera att det industrihistoriska landskapet kring Stora Kopparberget och Falun är upptagna på Unescos världsarvslista.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 44163120 Fjärrvärmeledningar, 45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen