130118-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Ortopediska implantat
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Knä och höft implantat
Referensnummer: UC-2020-06
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33183100 Ortopediska implantat
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Knä- och höftimplantat till Region Östergötland.
Totalprotes höft:
De produkter som denna upphandling avser nyttjas för är artros i höftlederna eller andra sjukdomar som ger nedslitning av höftleden samt i vissa fall för frakturer i höftleden.
Halvprotes höft:
De produkter som denna upphandling avser nyttjas för är frakturer i höftleden.
Totalprotes knä:
De produkter som denna upphandling avser nyttjas för är artros i knäleden eller andra sjukdomar som ger nedslitning av knäleden, samt i vissa fall frakturer i knäleden
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Anbudsområde 1. Primär höftprotes, cementerad
Anbudsområde 2. Hemiprotes höft, cementerad
Anbudsområde 3. Primär totalprotes knä, cementerad
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 32 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde 1. Primär höftprotes, cementerad
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser Knä- och höftimplantat till Region Östergötland
Del nr: Anbudsområde 2. Hemiprotes höft, cementerad
Del nr: Anbudsområde 3. Primär totalprotes knä, cementerad