Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extrastädning och byggstädning
Referensnummer: U-113-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Oskarshamns kommun inbjuder till anbudsgivning och har för avsikt att ingå ramavtal för byggstädning och extrastädning. Byggstädning omfattar städning vid nybyggnation och underhållsstädning i samband med renoveringsarbeten. Extrastädning (extra resursförstärkning av lokalvård) beräknas omfatta kortare vikarietillsättning, flyttstädning, städning efter vandalisering och golvvård.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911200 Städning av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen