Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Luftprovtagare till kärnenergiberedskapen
Referensnummer: 21/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38300000 Mätutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Luftprovtagare som ska användas för att samla in luftburna radioaktiva ämnen så att stråldoser till allmänheten och insatspersonal kan uppskattas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38341000 Apparater för strålningsmätning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vid en kärnteknisk olycka finns det risk för att radioaktiva ämnen kan spridas i luften. Luftprovtagaren ska användas för att samla in luftburna radioaktiva ämnen så att stråldoser till allmänheten och insatspersonal kan uppskattas. Dessutom ska provtagningen ge svar på vilka radioaktiva ämnen som förekommer i utsläppet. Luftprovtagaren ska placeras i befolkningscentra tillexempel runt svenska kärnkraftverk i händelse av en olycka. MSB garanterar inte någon bestämd beställningsvolym under avtalsperioden. Däremot så garanterar MSB ett avrop på 45 stycken Luftprovtagare med leverans under 2021. MSB kommer inte att avropa mer än 80 stycken Luftprovtagare under avtalsperioden.