130293-2023 - ResultatSverige-Broby: Tolktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolk- och översättningstjänster
Referensnummer: KS 2021/01053
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Tolk- och översättningstjänster. Upphandlande myndighet är Östra Göinge kommun och agerar i denna upphandling som en inköpscentral enligt LOU åt följande kommuner; Östra Göinge kommun, Osby kommun, Höörs kommun Hörby kommun och Bromölla kommun. Efter genomförd upphandling avser Östra Göinge kommun att teckna ramavtal där andra upphandlande myndigheter och beställande enheter är avropsberättigade.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79530000 Översättartjänster, 79540000 Tolktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2