130353-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Besiktningstjänster för tryckkärl, hissar och lyftanordninga
Referensnummer: LOC 1802-0638
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Locum AB är i behov av avtal av besiktningstjänster av tryckkärl, hissar, portar och lyftanordningar.
Återkommande besiktningar ska vara utförda i god tid före förfallomånaden för respektive objekt. Besiktningar ska utföras enligt gällande föreskrift och kravspecifikation för besiktningstekniker där Leverantören tillhandahåller besiktningstjänster under hela avtalsperioden.
Upphandlingen är uppdelad i två (2) anbudsområden:
1. Anbudsområde 1 – Besiktningstjänster för tryckkärl
2. Anbudsområde 2 – Besiktningstjänster för hissar, portar och lyftanordningar
Anbud kan lämnas för ett anbudsområde eller båda anbudsområdena som upphandlingen är uppdelad i.
Respektive anbudsområde kommer att utvärderas var för sig och avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör per anbudsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Uträkning av anbudspris för besiktningstjänster av tryckkärl
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uträkning av anbudspris för besiktningstjänster av hissar, portar och lyftanordningar
Del nr: 2