130354-2019 - ResultatSverige-Eskilstuna: Mätare
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mätvärdesinsamling
Referensnummer: UH 18-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38550000 Mätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Byte av debiteringsmätare och insamlingssystem för El och Energi (värme och kyla). Systemet ska även kunna hantera beställarens befintliga vattenmätare.
Leveransen omfattar elmätare, fjärrvärmemätare, fjärrkylamätare, infrastruktur för insamling av mätvärden från och kommunikation med dessa mätare, insamlingsystem inklusive maskinvara och programvara för samtliga mätare samt integration av insamlingssystemet mot andra system för fakturering, mätarbyten, driftövervakning och andra relaterade tjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48614000 Datainsamlingssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen