130355-2019 - ResultatSverige-Solna: Instrumenterings- och styrsystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nytt styrsystem VP Norrenergi AB
Referensnummer: NE2019-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31682210 Instrumenterings- och styrsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Dagens styrsystem för värmepumparna är från mitten av 1980-talet till mitten av 1990-talet. Styrsystemen har upphört som produkt från tillverkare/leverantör vilket medför att support och reservdelar är inte möjligt att beställa längre. För att undvika eventuella framtida produktionsstörningar av fjärrvärmeleverans måste styrsystemen bytas ut.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42961000 Manöver- och styrsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen