130388-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Servrar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Server, UPS, KVM och rack
Referensnummer: 2019/2178/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48820000 Servrar
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI efterfrågar server, UPS och rack till wacca-projektet som SMHI driver tillsammans med lokala partners MoWIE och EFCCC projektet WACCA-Etiopien,
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30230000 Datorrelaterad utrustning, 31127000 Nödgenerator, 31154000 Kontinuerlig strömförsörjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SMHI efterfrågar server, UPS och rack till wacca-projektet. Bakgrund och mål med upphandlingen SMHI driver tillsammans med lokala partners MoWIE och EFCCC projektet WACCA-Etiopien, vars mål är kapacitetsutveckling inom hydrologi, meteorologi och klimat. Programmet pågår till och med 2021 och inleddes 2017. Målet ska uppnås genom förbättring av tekniska kunskaper och färdigheter om meteorologiska, klimatologiska, och hydrologiska informationstjänster, prognoser och varningssystem, samt utveckling av kommunikation mellan de olika myndigheterna. För att uppnå en högre grad av stabilitet av tjänsterna behöver IT-infrastrukturen också förbättras. Som en del i projektet ska SMHI tillhandahålla servar, reservdelar, Databasservrarna kommer att vara installerade på två (2) olika etiopiska myndigheter och agera som master/backup databasserver i vardera organisationen. Elförsörjning är oregelbunden och serverhallarna saknar gemensamma UPS. Behovet av stabilitet kräver då en egen UPS, dubbla nätaggregat och RAID-konfigurationer för OS-diskar (dubbla SSD-diskar) och för data-diskar (4 st à 4TB). Då nätaggregat och diskar är benägna att gå sönder ska reservdelar levereras med i förbyggande syfte. Tanken är att servrarna kommer att kunna integreras i befintliga serverhallar (nätverk, AD, brandvägg) av organisationernas egen personal med hjälp av SMHIs personal. På organisationerna saknas det plats i rack-skåpen: två (2) 42U 19 tumsrackar ska levereras till MoWIE och EFCCC. Alla organisationer behöver också en komplett KVM-lösning (två totalt) kompatibla med alla servrar för att kunna administrera dem. Följande ska tillhandahållas av mottagarorganisationerna: Lufttemperatur och fuktighet ska hållas inom gränserna specificerade av tillverkarna (av servrarna, UPS och KVM) Elförsörjning enligt tillverkarnas specifikationer Nätverksuppkoppling med tillgång till Internet SMHI har i dagsläget inte beslutat om leverantör ska hantera frakt eller inte, därav är det en option som SMHI har möjlighet men inte skyldighet att nyttja. Leverantören ska kunna hantera frakt på SMHIs begäran.