130405-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: FoU-rådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern utvärderare AT-LAB 2017.
Referensnummer: C2017/270
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73200000 FoU-rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av extern utvärderare till projektet AT-LAB.
Karlstads universitet har beviljats medel för att driva projektet AT-LAB med stöd från Europeiska regionala utvecklingsfonden.
För att säkerställa projektets kvalité och lärande under projektperioden samt ge underlag till kommunikation av projektets resultat behövs utvärdering av en extern utvärderare.
Utvärdering handlar om att fånga och beskriva projektets genomförande, resultat och effekter i relation till planer och mål som finns på projekt- och programnivå.
Karlstads universitet upphandlar härmed extern utvärderare till projektet samt eventuell övrig utvärdering där leverantörens kompetensprofil stämmer överens med universitetets behov. Universitetet förbehåller sig rätten att avgöra när detta är fallet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 300 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
73200000 FoU-rådgivning, 73210000 Forskningsrådgivning, 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 73300000 Planering och genomförande av forskning och utveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen