130405-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Örnsköldsvik: Avfallshantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Påsar, säckar och påshållare för matavfall
Referensnummer: L 22-074 F
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av påsar, påshållare och papperssäckar avsett för matavfallsinsamling för successivt uttag under avtalstiden.
Detta är en gemensam länsupphandling för samverkansprojektet Y-renhållarna, som innefattar kommunerna Örnsköldsvik, Härnösand, Sollefteå, Kramfors, Timrå och Ånge.
Leverans ska ske till de olika kommunerna - leveransadresser anges i upphandlingsdokumenten.
Kramfors, Sollefteå, Timrå och Ånge kommuner samlar ännu inte in matavfall.
Detta kommer att påbörjas under perioden augusti 2023 till mars 2024.
Upphandlingen genomförs på uppdrag av Y-renhållarna, som är ett samarbete mellan kommunerna eller de kommunala bolagen i Västernorrland när det gäller avfallshantering.
Respektive kommun/bolag tecknar eget avtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 27 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen