130433-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Båtar – Tillsynsbåt till Kosterhavet
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelTillsynsbåt till Kosterhavet
BeskrivningLänsstyrelsen inbjuder till anbudslämning gällande tillsynsbåt som ska användas för naturvårstillsyn inom Kosterhavets marina nationalpark. Manövreringen i skärgården kräver att båten ska vara lättmanövrerad vid såväl låga som höga hastigheter samt inte vara för djupgående. Båten ska vara katamaran i marinaluminium och byggd för fartområde D. Efterfrågad tillsynsbåt kan vara fabriksny eller demokörd.
Intern identifierare512-8830-2024
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34520000 Båtar
Ytterligare klassificering (cpv): 34521000 Specialbåtar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
Titelmall förenklad upphandling