130443-2021 - ResultatSverige-Umeå: Tyngre motorfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Offentlig renhållning stadsmiljö inklusive upptagning halkbekämpningsmaterial
Referensnummer: 20314
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34140000 Tyngre motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser: - Tömning av papperskorgar och skräpplockning i centrala Umeå - Maskinsopning torgytor, parkeringsytor och terminalytor - Underhållssopning och ogräsbekämpning gator och underhållsopning gång-och cykelvägar - Uppsopning halkbekämpningsmaterial för gator, gång-och cykelvägar, torg, terminalytor och inom område 0.Grönytesopning inom område 0, 1B, 4A och 4B - Borttransport av uppsamlat material. En del av uppdragen ska utföras året runt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34140000 Tyngre motorfordon, 43310000 Maskiner för väg- och vattenbyggnadsarbeten, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen