Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning.
Referensnummer: UH-2017-46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Timrå kommun upphandlar i samverkan med AB Timråbo ramavtal för tjänst av snöröjning, sandning och borttransport av snö.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 19 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänsten avser snöröjning, sandning och borttransport av snö. Arbetena ska utföras i de delar av kommunen som framgår av upphandlingsdokumenten. Anbud kan lämnas på hela eller delar av efterfrågat behov (en position, flera positioner, samtliga positioner).