130445-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Oskarshamn: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter.
Referensnummer: U-026-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tecknande av ramavtal för tillhandahållande av konsulttjänster för avrop av arkitekt, konstruktion, akustik, landskapsarkitekt, byggledning/projektledning, VS, luftbehandling, styr och regler, el/tele/larm, mark och VA-ledningar, geoteknik, avfall/deponi samt VA/process.
Upphandlingen genomförs enligt öppet förfarande enligt lagen om offentlig upphandling (LOU 2016:1145). Anbud kan komma att antas utan föregående förhandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71314100 Tjänster på elområdet, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71420000 Landskapsarkitektur, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen