Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
O401 Carlstens fästning. Uppdrag som Slotts-/husarkitekt. Förvaltningsstöd i värdefulla miljöer.
Referensnummer: Dnr 224-1172/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdrags som slotts-/husarkitekt (GK).
Fastighetsförvaltning och arkitekt skall i samverkan arbeta för att nå de mål som byggnadsminnesförklaring, skyddsföreskrifter och vårdprogram syftar till.
Arkitekten skal i egenskap av generalkonsult föreslå,leda och samordna en konsultgrupp.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ansökningsinbjudan (steg 1):
Uppdrag som slotts-/husarkitekt (GK).
Till de 5-7 företag som uppfyller ställda krav på kompetens och erfarenhet inom det område upphandlingen avser skickas Anbudsförfrågan (steg 2).
Övriga får meddelande om det inte valts ut för anbudsräkning.