Kontraktstilldelning på uppdrag av andra behöriga myndigheter
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av tågtrafik i östra Kalmar län och Östergötland
Referensnummer: KTN 2019/41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50222000 Reparation och underhåll av vagnpark, 63711000 Kringtjänster för järnvägstransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser tågtrafik i Kalmar län och i Östergötland (nuvarande Kustpilen). Upphandlingen avser tågtrafik, dagligt underhåll och ombordtjänster. Uppdraget ska inledningsvis utföras med fordon av modell Y31 och Y2. Dessa fordon kommer att fasas ut under avtalstiden och ersättas med nya fordon. Upphandling av nya fordon pågår genom Transitio. De nya fordonen kommer att ha dubbla driftsegenskaper dvs. el och förbränningsmotor. Förbränningsmotor kommer att drivas med något fossilfritt alternativ. Underhåll som förutsätter besök på verkstad kan komma att ingå i upphandlingen. För närvarande trafikeras följande sträckor: Kalmar - Linköping och Västervik - Linköping.
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)