130516-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Oskarshamn: Yrkesutbildning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn - Direktupphandling av YH-utbildning Drifttekniker/Processoperatör
Referensnummer: 1/2019CL
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80530000 Yrkesutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Oskarshamns kommun (Nova) avser att direktupphandla genomförandet av yrkeshögskoleutbildningen Drifttekniker/Processoperatör. Utbildningen avser 30 utbildningsplatser fördelade på Oskarshamn och Växjö. Utbildningen ska genomföras med distansupplägg med regelbundna fysiska träffar.
Uppdraget innefattar:
• kontinuerlig utbildningsplanering i samverkan med Nova
• undervisning och examination av samtliga kurser inkl. inriktningar och laborationer
• tillhandahållande och support av specialutformad webbplattform
• tillhandahållande av anpassad kurslitteratur.
Planerade utbildningsstarter är hösten 2019, 2020 och 2021.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80531000 Industriell och teknisk yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utbildningen innehåller följande kurser:
• Energiteknik 30 p
• Examensarbete 30 p
• LIA I - Processtekniskt arbete 10 p*
• LIA II - Industriella processer 20 p*
• LIA III - Drift och underhåll 70 p*
• Processteknik I 45 p
• Processteknik II 35 p
• Processtekniskt arbete 40 p
• Processtyrning 45 p
• Underhållsteknik 20 p
• Massa- och pappersteknik 55 p**
• Produktion och distribution av värme 55 p**
Råvaror och processer i kemisk industri 55 p**
*Arbetslivet medfinansierar större delen av dessa kurser.
** Valbara inriktningar.