130600-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal PLCS Tjänster
Referensnummer: 20FMV583
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV planerar att upphandla ett ramavtal som omfattar konsultstöd för tillämning av PLCS standarden på FMV.
FMV strävar kontinuerligt att effektivisera sin hantering av produktrelaterad information med målet att sänka kostnader, minska ledtider och öka kvalitén.
Medverkan i utveckling av internationella standarder och tillämning av dessa, är en del i denna strävan.
Standarden PLCS, som definieras inom ISO och detaljeras inom OASIS, är en central standard i sammanhanget eftersom den möjliggör utbyte, lagring och återanvändning av produktinformation på ett sammanhållet sätt under hela produktens liv.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen