130623-2018 - ResultatSverige-Järfälla: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konulter
Referensnummer: 17/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för avrop av konsulttjänster inom tre (3) olika kompe-tensområden.
Kompetensområden (KO): nr och namn.
KO 1: Värme & Sanitet.
KO 2: Ventilation.
KO 3: Styr.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose beställarens löpande behov av konsult-tjänster inom de olika kompetensområdena genom avrop när ett behov uppstår.
Avrop sker enligt rangordning samt förnyad konkurrensutsättning för större uppdrag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71300000 Ingenjörstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att tillgodose beställarens löpande behov av konsulttjänster inom de olika kompetensområdena genom avrop när ett behov uppstår.