Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Statligt aktiebolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HCM-system
Referensnummer: 17/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Operan avser teckna avtal med en leverantör som kan leverera ett Human Capital Management-system (HCM-system). Upphandlingen avser tjänst dvs. åtkomst till programvara och support. Ytterligare funktioner för påbyggnad kan köpas till senare som optioner.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48810000 Informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen