130629-2018 - ResultatSverige-Järfälla: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal arkitekttjänster
Referensnummer: 17/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för avrop av konsulttjänster inom tre (3) olika kom-petensområden.
KO 1: Planarkitekter.
KO 2: Ombyggnadsarkitekter.
KO 3: Nybyggnadsarkitekter.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose beställarens löpande behov av konsulttjänster inom de olika kompetensområdena genom avrop när ett behov uppstår.
Beställaren ska kunna köpa tjänster som är anpassade för det specifika behovet. Behov för avrop av konsulttjänster är oftast inom ny-/ombyggnation.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
KO 3:Nybyggnadsarkitekter.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose beställarens löpande behov av konsult-tjänster inom de olika kompetensområdena genom avrop när ett behov uppstår.