130637-2022 - ÄndringSverige-Stockholm: IT-tjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av IT-stöd till Tvångsvården
Referensnummer: SLSO 2021-2790
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett kontrakt där leverans och införandet av ett IT-stöd för den juridiska processen vid tvångsvård enligt LPT och LRV inom Region Stockholm och Region Gotland samt uppdateringar, support och utbildning under hela avtalsperioden ingår.
Målet är att tvångsvården i Region Stockholm och Region Gotland ska ha ett IT-stöd som uppfyller verksamheternas behov av ett ändamålsenligt stöd i att genomföra tvångsvård på ett rätts- och patientsäkert sätt samt att korrekt och fullständigt genomföra lagstadgad inrapportering.​
Enligt lag kan tvångsvård endast bedrivas i offentligdriven psykiatrisk vård. Därför bedrivs all tvångsvård i Region Stockholm av Stockholms läns sjukvårdsområde (SLSO) och av Hälso- och sjukvårdsnämnden i Region Gotland.