130774-2018 - ResultatSverige-Norrköping: Företags- och organisationsrådgivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategiskt kommunikationsstöd och kompetensinsatser inom kommunikation
Referensnummer: 2017/2457/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHIs uppdrag är att bidra till minskad sårbarhet och till ett hållbart samhälle – det ställer krav på god kommunikativ förmåga i hela verksamheten.
Att förmedla kunskap inom våra områden såväl som att tydligt kommunicera vilken information och vilka tjänster vi erbjuder är viktigt för att förverkliga vårt uppdrag. SMHIs verksamhet vänder sig till stora delar av samhället, och SMHI kommunicerar med båda allmänna och specifika målgrupper i skilda sammanhang. Kommunikation i digitala kanaler är centralt.
SMHI arbetar långsiktigt med att förstärka organisationens kommunikativa förmåga och därigenom öka värdet av vår verksamhet. Utgångspunkter är att:
— rusta våra experter, chefer och nyckelpersoner med hjälp av insatser för ökad kommunikativ förmåga,
— förstärka vårt kommunikationsstöd,
— satsa på stöd och verktyg för kommunikation,
— ha tillgång till kompetens för strategisk kommunikation,
— paketera kunskapen attraktivt för olika målgrupper.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79411000 Allmän organisationsrådgivning, 79416000 Public relations, 79416100 Managementtjänster avseende public relations, 79416200 Konsulttjänster för public relations
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar strategiska kommunikationstjänster för avrop. Tjänsterna omfattar bland annat kommunikationsutbildningar och kompetensstöd, rådgivning, utformning av strategier och koncept, samt stöd vid genomförande av kommunikationsinsatser.
Bakgrund och mål med upphandlingen.
Utgångsläget är gott. SMHI är väl kända och har ett högt förtroende. SMHIs kompetens är efterfrågad och SMHIs verksamhet engagerar.
Kortfattad beskrivning av efterfrågad vara/tjänst.