Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad av flerbostadshus
Referensnummer: 17/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnad av 2 st flerbostadshus med totalt 20 lägenheter i Kv Gåsen 7 samt carport i kv Lejonet 5, Lindesberg.
Markanläggning för bostadshus och carport.
Ny brygga i Lindesjön i anslutning till flerbostadshusen.
Entreprenaden omfattar projektering, leverans, montering, injustering, igångkörning till funktions- och driftfärdig anläggning
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45236000 Markanläggning, 45244200 Bryggor, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen