130877-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Antagningssystem för gymnasiesamverkan för Skåne och västra Blekinge
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelAntagningssystem för gymnasiesamverkan för Skåne och västra Blekinge
BeskrivningUppdraget omfattar utveckling av ett IT system för antagning till gymnasieskolan årskurs 1, Anpassad gymnasieskolan årskurs 1 och fjärde tekniskt år för Skåne och västra Blekinge. I skarp drift senast sommaren 2027.
Intern identifierare23/15
Typ av förfarandeKonkurrenspräglad dialog
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelAntagningssystem för gymnasiesamverkan för Skåne