Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Digitala inköp inom hemtjänsten
Referensnummer: 21/36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun tillämpar lagen om valfrihet för hemtjänst. Syftet med RFI:n är att utreda möjligheter och konsekvenser av att övergå till internetbaserade inköp och leveranser av dagligvaror till den enskilde inom hemtjänsten. Målgruppen är kommuninvånare som bor i eget boende och har beviljats bistånd för hjälp med inköp. Antal personer som har beviljats inköp är idag drygt 500 stycken. Kunder med behov av hemtjänst för livsmedelsinköp har idag små möjligheter att vara en del av inköpen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15800000 Diverse livsmedel, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Digitala inköp för hemtjänsten.