130908-2017 - PlaneringSverige-Stockholm-Arlanda: Petroleum-, kol- och oljeprodukter
Periodiskt meddelande – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drivmedel för fordon samt Eldningsolja.
Referensnummer: SDA 2017-00525
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09200000 Petroleum-, kol- och oljeprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar 2 kategorier:
A: Drivmedel för fordon samt eldningsolja, bulkleveranser.
B: HVO och RME samt eldningsolja, bulkleveranser.
Upphandlingen kommer att ske i 2 steg. Vi ber anbudssökare observera att dokumentation för anbudslämning finns tillgängligt redan nu. Det materialet skall dock inte besvaras i detta skeende av upphandlingen utan endast av de som blir kvalificerade i första steget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av drivmedel för fordon samt Eldningsolja.