13096-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tryckning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster
Referensnummer: 3.3.2-164/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79810000 Tryckning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose stadens framtida behov av tryckeritjänster och specificerade trycksaker samt att samla stadens nuvarande två ramavtal, Kontorstryck och Tryckeritjänster, till ett ramavtal.
Anbudstidens utgång.
Den upphandlande myndigheten har inte möjlighet att pröva ett anbud som inkommer för sent.
Anbudet ska vara serviceförvaltningen tillhanda senast 2018-02-14.
Anbudets giltighetstid.
Anbudet ska vara bindande 6 månader efter sista anbudsdag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22900000 Diverse trycksaker, 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster, 79811000 Digitaltryckning, 79823000 Tryckning och leverans, 79824000 Tryckning och distribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan.
Kommunstyrelsen i Stockholms stad genom servicenämnden inbjuder er att lämna anbud på tryckeritjänster enligt de förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument med bilagor.
Upphandlingens bakgrund och syfte.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose stadens framtida behov av tryckeritjänster och specificerade trycksaker samt att samla stadens nuvarande två ramavtal, Kontorstryck och Tryckeritjänster, till ett ramavtal.
Kontorstryck löper t.om. 2018-05-31 och omfattar tryck och leverans av;
— Visit- och korrespondenskort,
— Block med visitkortsuppgifter,
— Kuvert,
— Aktomslag/mappar för förvaring/arkivering av personakter i A4-format,
— Inneliggare A4 för mellanläggsplacering i aktomslag/mappar,
— Högvolymskopiering/masstryck A4.
Tryckeritjänster löper t.om. 2018-06-30 omfattar leverans av tryckeritjänster inklusive "print-on-demand", trycksaksportal samt lager.
— Till exempel budgettryck, budget med reservation m m,
— Till exempel årsredovisningar, verksamhetsplaner m m,
— Broschyrer i färg – Limbundna, häftade, Silk häftade, Silk limbundna,
— Gatupratare,
— Foldrar,
— Tidning,
— Talkort,
— Vykort.
Detta innebär att det kommande ramavtalet kommer att omfatta båda tidigare ramavtal fr.o.m. 2018-07-01.
Anbudet ska vara serviceförvaltningen tillhanda senast 2018-02-14.