130960-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Linköping: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppmätning och tillståndsregistering samt umderhållsplaneringssystem för gator, gång- och cykelvägar
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings kommun är i stort behov av att få ökad kontroll över sitt vägnät. En flerårig beläggningsplanering är en viktig förutsättning för en bättre samplanering med ledningsägare och andra planerade ombyggnationer. Vägnätet är i behov av omfattande underhållsarbete och man vill förhindra att en stor underhållsskuld byggs upp vilket skulle kräva stora investeringar i framtiden. En optimering av tilldelade resurser avseende vägunderhåll är därför nödvändig. Effektiv beläggningsplanering är beroende av uppdaterade uppgifter om förändringar i vägnätets skick och vägkroppens beskaffenhet. Särskilt viktigt är detta då vägnätet generellt kräver underhållsåtgärder eftersom en försenad åtgärd oftast medför betydande kostnadsökningar. Av den anledningen har Linköpings kommun behov av ett verktyg för beläggningsplanering som med ett verklighetsbaserat beräkningsunderlag och dynamiska nedbrytningsmodeller levererar en återkommande optimal prioritering av åtgärder för varje beräkningstillfälle.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen