130971-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Finans- och försäkringstjänster – Pensionsadministrativa tjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelPensionsadministrativa tjänster
BeskrivningUpphandlingen omfattar fullständig pensionsadministration och pensionshandläggartjänst i enlighet med upphandlingsdokumenten för Skellefteå kommun, Skellefteå Buss AB, Skellefteå City Airport AB, Skellefteå Science City AB, Skellefteå Kulturhus AB. Skellefteå kommun kommer inledningsvis att köpa pensionshandläggartjänsten men ska när som helst kunna säga upp denna tjänst för att kunna utföra tjänsten i egen regi.Skellefteå Buss AB, Skellefteå City Airport AB, Skellefteå Science City AB, Skellefteå Kulturhus AB har även en tillagd försäkringspremie i sin tjänst i kombination med pensionhandläggartjänsten och pensionsadministration. Uppsägningstiden för detta är en månad. Skellefteå kommun ska också kunna återansluta sig till denna tjänst om kommunen så önskar. Upphandlingen omfattar samtliga anställda och förtroendevalda för kunden så väl som samtliga avgångna med intjänad förmånsrätt samt alla pensionärer. Avtalet är ett tjänstekontrakt och då kunden kan garantera minst 50% av den totala volymen. Samtliga kostnader som anbudsgivaren har för att fullgöra sina åtaganden och krav enligt upphandlingsdokumenten ska inräknas i prisbilagan, inga ytterligare kostnader får förekomma.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 66000000 Finans- och försäkringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89598:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 66500000 Försäkrings- och pensionstjänster, 66520000 Pensionstjänster