131097-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Ystad: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grävmaskintjänster
Referensnummer: 18/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan.
Ystad Energi AB inbjuder härmed intresserade entreprenörer till anbudsgivning i upphandlingen avseende grävmaskinstjänster. Upphandlingen syftar till att tillgodose Ystad Energi AB´s behov av grävmaskinstjänster inklusive maskinist/förare. Nuvarande kostnad för grävmaskinstjänsterna uppskattas till cirka 1,3 miljoner SEK/år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ystad Energi AB inbjuder härmed intresserade entreprenörer till anbudsgivning i upphandlingen avseende grävmaskinstjänster.
Upphandlande myndighet.
Ystad Energi AB, org. nr: 556527-2936.
Fridhemsgatan 24.
271 45 YSTAD
Referensnummer för upphandlingen är: 18/4.
För mer information, se Ystad Energi AB´s hemsida www.ystadenergi.se.
Uppdragsbeskrivning.
Upphandlingen syftar till att tillgodose Ystad Energi AB´s behov av grävmaskinstjänster inklusive maskinist/förare. Nuvarande kostnad för grävmaskinstjänsterna uppskattas till cirka 1,3 miljoner SEK/år.
Följande tjänster efterfrågas:
En (1) styck 14-tons hjulgrävmaskin, inklusive maskinist, cirka 1 600 timmar/år.
Ovanstående volymangivelser utgår från nuvarande behov och kan komma att ändras under kontraktstiden. Den upphandlande myndigheten förbinder sig inte till någon volym utan antagen entreprenör förbinder sig till att leverera Ystad Energi AB´s verkliga behov.
Beställaren avser att teckna avtal med fyra (4) entreprenörer.
Fördelningen av uppdrag (avrop från ramavtal) kommer att ske enligt rangordning 1, 2, 3 och 4.
Den anbudsgivare som lämnat det mest ekonomiska fördelaktiga anbudet kommer att inneha rangordning 1 och kommer därmed tillfrågas/avropas först och den som lämnat näst bästa ekonomiska fördelaktiga anbudet kommer att inneha rangordning 2 osv.
Entreprenör måste inom 2 arbetsdagar svara beställaren om de har möjlighet att åta sig uppdraget, därefter kommer frågan gå vidare till den entreprenör som innehar nästkommande rangordning osv.
Förkortningar / Benämningar.
Förfrågningsunderlag = UpphandlingsdokumentationYstad Energi AB = Beställare / upphandlande myndighet.
Anbudsgivare, anbudslämnare = Entreprenör / Leverantör.
Kontraktsperiod.
Kontrakt tecknas för perioden 21.5.2018 - 20.5.2020, två (2) år med möjlighet till förlängning upp till totalt två (2) år, ett (1) år + ett (1) år, dock längst till och med 20.5.2022.
Överenskommelse om förlängning ska vara skriftlig och undertecknad av behöriga företrädare för samtliga parter. Sådan begäran om förlängning bör ske senast tre (3) månader innan förlängningen träder i kraft. Om ingen förlängning sker, eller om kontraktet ej medger ytterligare förlängning, upphör kontraktet automatiskt att gälla, utan någon förestående uppsägning.
Om det sker en överprövning, eller om upphandlingen av andra skäl blir försenad, förskjuts kontraktsperioden i den omfattning upphandlingen blivit försenad.