131101-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LSS-boende
Referensnummer: FSN-2019-2139
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Funktionsstödsnämnden i Malmö stad upphandlar drift av två (2) gruppbostäder enligt LSS. Driften omfattar LSS-gruppboende enligt 9 § 9 LSS, som avser bostad med särskild service för vuxna. Respektive LSS-gruppbostad ska omfatta sex (6) platser. Målgrupp är de personer som avses i 1 § 1. LSS. Brukarna i gruppboendet ska vara folkbordförda i Malmö.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: jaHögsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Kontrakt 1 LSS-gruppbostad A.
Kontrakt 2 LSS-gruppbostad B.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
LSS-boende - referensnummer FSN-2019-2139
Del nr: 1) LSS-gruppbostad A. 2) LSS-gruppbostad B.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Funktionsstödsnämnden i Malmö stad upphandlar drift av två gruppbostäder enligt LSS.
Målgrupp är de personer som avses i 1 § punkt 1, LSS. Insats enligt 9 § 9. lag (1993:387) om stöd och service till vissa funktionshindrade. Varje LSS-gruppbostad ska omfatta sex (6) platser, varken mer eller mindre. Brukarna i boendet ska vara folkbordförda i Malmö.
Anbudsgivaren lägger ett anbud men har valfriheten att offerera en eller två gruppbostäder. Det innebär att anbudet omfattar en gruppbostad eller två gruppbostäder. Offererad gruppbostad alternativt offererade gruppbostäder (A och B) utvärderas separat för varje gruppbostad. Tilldelningsbeslut kommer att fattas för respektive LSS-gruppbostad. Upphandlingen ska leda till två förvaltningsspecifika avtal avseende - LSS-gruppboende - vilket tecknas med en leverantör eller två leverantörer. Ett enskilt förvaltningsspecifikt avtal kommer att tecknas för respektive gruppboende.