131178-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Konsulttjänster för företagsutveckling
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster verksamhetsutveckling
Referensnummer: 22/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Syfte &Mål
Upphandlingen syftar till att täcka Beställarens behov av konsulttjänster för verksamhetsutveckling inom ramen för pågående och kommande utvecklingsinsatser. Under aktuell period kommer fokus främst att vara verksamhetsutveckling kopplat till digitalisering, ökad kundnytta och effektivitet, samt förestående förändringar inom IT-miljön.
Beställaren avser teckna ramavtal med tre (3) leverantörer. Avrop på kommande ramavtal kommer att ske genom förnyad konkurrensutsättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72221000 Konsulttjänster för företagsanalys, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund
I syfte att utveckla Tekniska verken-koncernen i linje med våra strategier driver vi ständigt en stor mängd IT- och verksamhetsutvecklingsprojekt. Somliga projekt är koncerngemensamma, medan andra drivs lokalt inom respektive affärsområde. Inom koncernen finns, såväl centralt som lokalt, egen kompetens och resurser för ledning och bemanning av dessa projekt. För vår relativt ambitiösa verksamhetsutvecklingsagenda behöver organisationen emellertid i varierande grad över tid förstärkas med konsulter.
Nuläge
För att täcka behovet av konsultstöd inom Verksamhetsutveckling har Beställaren sedan flera år tillbaka ramavtal med tre (3) leverantörer. Ramavtalen upphör gälla 2022-10-01 och Beställaren behöver nu gå ut i en ny upphandling för att säkra upp behovet av konsultstöd efter befintliga ramavtals upphörande.
Syfte & Mål
Behov och volymer
Upphandlingen omfattar hela Tekniska verken-koncernen. Takvolym för samtliga tecknade ramavtal under hela ramavtalsperioden inklusive eventuella förlängningar är 210 MSEK.
Upphandlingen omfattar löpande behov hos Beställaren inom avtalsområdet. För enskilda projekt förbehåller sig Beställaren rätten att utföra separat upphandling. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.
Omfattning
I konsultuppdragen kan man verka i olika kompetensområden såsom, men inte begränsat till:
Kravledning och testledning
Tjänstedesign
Projektledning
Verksamhetsarkitektur
Verksamhetsutveckling
Förändringsledning
Kvalitetsledning
Konsultuppdrag som kan förekomma är exempelvis:
Kartlägga och utveckla processer och informationsmodeller
Identifiera, beskriva och föreslå förbättringsåtgärder vad gäller arbetssätt, organisation och informationssystem
Tillsammans med Beställaren personal driva och delta i implementering av nya arbetssätt, organisationsförändringar och informationssystem
Tillämpa och överföra kunskap om metodik och verktyg för verksamhetsutveckling av ovanstående slag
Delaktig i arbete med implementering av förändrade arbetssätt och stödsystem för verksamheten.
Ta fram modeller, matriser och visualiseringar som behövs för att tydliggöra viktiga samband/beskrivningar av verksamheten i hanterbara delar