Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfuktning med sevice och support
Referensnummer: 425152 AI946611
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42113161 Avfuktare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Avfuktning med service ocg support för material i bruk och förråd.
Upphandlingen omfattar Ramavtal för två positioner:
1. Nyanskaffning service och support enligt kravdokumment.
2. Service och support på försvarsmaktens nuvarande bestånd av utrustning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta Ramavtal syftar till att tillgodose Försvarsmaketen (FM), Försvarets Materielverk (FMV) och Fortifikationsverket (FortV) behov av utrustning för avfuktning som används för att rätt förvaringsmiljö ska kunna erhållas för materiel som är förrådsställd samt i drift.