See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Film- och ljudproduktion
Beskrivning: Specialpedagogiska skolmyndigheten, SPSM, upphandlar ramavtal för film- och ljudproduktion med avtalstid kommande två år, med möjlighet till förlängning med ytterligare två år. Upphandlingen omfattar film- och ljudproduktion samt tillhörande tillgänglighetstjänster inom bl. a. reportagefilm, filmade föreläsningar, undertextning av film, sändningsstöd i digitala möten, ljudproduktion och teckenspråksöversättning.
Intern identifierare: 2 STO-2025/95
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generella krav
Beskrivning: Specialpedagogiska skolmyndigheten, SPSM, bjuder in leverantörer att lämna anbud i upphandling av bl. a. film- och ljudproduktion. SPSM har i denna upphandling som mål att teckna avtal med en grupp leverantörer av film- och ljudproduktion som kan försäkra myndigheten stabila och professionella leveranser av efterfrågade tjänster.
Intern identifierare: 1670362-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 1. Film i informations- och utbildningssyfte (inkl. redigering av befintlig film)
Intern identifierare: 1670363-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: 2. Undertextning och transkribering
Intern identifierare: 1670364-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: 4. Sändningsledare
Intern identifierare: 1670365-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: 3. Översättning av film på svenskt teckenspråk till svenskt tal
Intern identifierare: 1670366-4
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: 5. Syntolkning
Intern identifierare: 1670367-7
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: 6. Animerad film - Introduktions- och informationsfilm
Intern identifierare: 1670371-8
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: 7. Animerad film - För läromedel
Intern identifierare: 1670372-9
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: 8. Ljudproduktion
Intern identifierare: 1670373-10
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: 9. Översättning av film med svenskt tal till svenskt teckenspråk.
Intern identifierare: 1670374-11
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: 10. Översättning från svensk text eller ljudfil med svenskt tal till svenskt teckenspråk.
Intern identifierare: 1812320-12
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: 11. Lättläst
Intern identifierare: 1670375-13