131215-2017 - ResultatSverige-Halmstad: Kirurgiska implantat
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätimplantat vid bråckoperation.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Hallands län.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingens omfattning:
Upphandlingen omfattar:
Region Hallands samlade behov bråcknät för olika typer av bråck samt engångsinstrument för fixation enlighet med kravspecifikation och administrativa kontraktsvillkor i detta underlag.
Upphandlingens värde:
Upphandlingens värde fördelat på 4 år uppskattas till ca 4 000 000 SEK. Upplysningen om uppskattat värde lämnas som information och innebär ingen förpliktelse för Beställaren.
Avtalstid:
Avtalsstart: 2.6.2017.
Avtalsslut: 31.5.2019.
Eventuell förlängningsmöjlighet anges i administrativa kontraktsvillkoren.
Antal avtalspartners:
Ramavtal kommer att tecknas med minst 3 anbudsgivare per position.
Helt/delat anbud:
Delat anbud. Anbud kan lämnas på del av förfrågan, dvs. på en, flera eller samtliga positioner.
Varje position utvärderas för sig.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33184100 Kirurgiska implantat, 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.