2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nybyggnation av Rosenlunds äldreboende
Beskrivning: Äldreboendet består av två huskroppar innehållande 160 bostadslägenheter med tillhörande gemensamhetsutrymmen, kök, tvättstuga, förråd samt personalutrymme. Gemensamma administrativa funktioner som omfattar exempelvis kontor, sjuksköterskeexpidition, medicintilldelning samt förråd. Äldreboendet skall även innehålla lokaler för hemtjänst och dagverksamhet. Byggnaderna innehåller även skyddsrum samt garage. Till äldreboendet hör komplementsbyggnader såsom växthus och förråd.
Intern identifierare: 578300
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45215212 Byggnation av ålderdomshem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Mängd: 1 stycke