Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Skånes Kommuner inbjuder i egenskap av ombud på uppdrag av deltagande kommunerna till att lämna anbud i rubricerad upphandling.
Upphandlingen avser korttidsvistelse enligt 9:6 lag (1993:387) om stöd och service till vissa
funktionshindrade (LSS). Denna upphandling omfattar korttidsvistelse i form av korttidshem samt
läger/kollo-vistelse. Denna upphandling avseende korttidsvistelse omfattar barn, ungdomar och
vuxna.
Upphandlingen omfattar följande delområden:
A. Korttidshem
B. Läger/kollo dygn
C. Läger/kollo dag
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311200 Social omsorg för handikappade, 85311300 Barn- och ungdomsomsorg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen