131354-2022 - ResultatSverige-Växjö: Socialvård utan inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kundval hemtjänst i form av serviceinsatser
Referensnummer: ON 2016-00009 ver 3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85312000 Socialvård utan inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Omsorgsnämnden i Växjö kommun beslutade 2008 att införa ett valfrihetssystem inom hemtjänst enligt Socialtjänstlagen. Valfrihetssystemet innebär att den enskilde, som genom biståndsbeslut blir beviljad hemtjänstinsatser, kan välja vilken utförare han eller hon vill ska utföra insatserna.
Uppdragets omfattning
Samtliga insatser i form av service som kan förekomma i ett biståndsbeslut om hemtjänst. Med serviceinsatser avses insatser som städning/fönsterputsning, tvätt och klädvård, inköp, bostadens skötsel, ärenden, tillredning av måltider och social samvaro.
II.1.6.
Information om delar
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98514000 Hemtjänst
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Valfrihetssystemet omfattar två kategorier med olika krav:
Hemtjänst och hemsjukvård
Hemtjänst i form av serviceinsatse
Samtliga insatser i form av service och omvårdnad som kan förekomma i ett biståndsbeslut om hemtjänst. Uppdraget omfattar också delegerade hälso- och sjukvårdsinsatser samt insatser utförda av sjuksköterska. För samtliga insatser gäller att dessa ska utföras dygnet runt alla dagar på året.
Målgrupp
Personer, oavsett ålder, i Växjö kommun som har biståndsbeslut om hemtjänstinsatser. Den omsorgstagare som enbart har insatser enligt hälso- och sjukvårdslagen omfattas inte av möjligheten att välja utförare. Detta gäller även de omsorgstagare som enbart har insatser enligt Socialtjänstlagen i form av trygghetslarm och/eller matdistribution. Omsorgstagare som valt utförare utifrån ett beslut om hemtjänst och även haft andra insatser kan behålla vald utförare för kvarvarande insatser även sedan hemtjänstinsatsen avslutats. Omsorgstagare med omfattande psykisk funktionsnedsättning där insatserna utförs av nämnden för arbete och välfärds boendestödsenheter omfattas heller inte av möjligheten att välja utförare.
Handläggningstid för inkomna ansökningar
Beställaren går igenom inkomna ansökningar och tecknar avtal fortlöpande. Handläggningstiden beräknas till två månader vid kompletta ansökningar.
Ekonomisk kapacitet
1. Skatter och sociala avgifter Sökanden ska vara fri från skuld för svenska skatter och socialavgifter både hos Skattemyndigheten och hos Kronofogdemyndigheten. Den upphandlande myndigheten samarbetar med Skatteverket och kommer att kontrollera detta. Kontroll sker under första veckan efter anbudens öppnande och löpande under avtalsperioden. Mindre skulder accepteras om skulden regleras alternativt överenskommelse finns med berörd myndighet. Uppdragstagaren är ansvarig för att kontroll sker i alla underliggande led. 2. F-skatt Sökanden ska senast vid avtalsstart vara registrerad för F-skatt. Den upphandlande myndigheten kontrollerar detta. Detta gäller också de företag som uppdragstagaren i sin tur anlitar, i alla led. Uppdragstagaren är ansvarig för att kontroll sker i alla underliggande led. 3. Finansiell och ekonomisk ställning Sökanden ska ha en god och stabil ekonomi. Anbudsgivare ska ha minst rating 40 enligt Creditsafe eller på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning. Om anbudsgivare har sämre rating än 40 hos Creditsafe, finns möjlighet för anbudsgivare att på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning som motsvarar ställt krav. Vid lägre rating än 40 kommer den upphandlande myndigheten att göra en individuell bedömning av företagets kreditvärdighet utifrån uppställda krav och inlämnade uppgifter. Anbudet kommer att diskvalificeras om företaget inte kan anses ha en god finansiell och ekonomisk ställning. Rating hos Creditsafe kontrolleras av den upphandlande myndigheten. Samma kvalificeringskrav tillämpas för utländska anbudsgivare. Om upplysning inte kan hämtas via Creditsafe kommer den upphandlande myndigheten att begära likvärdiga intyg från anbudsgivaren. Om företaget är nystartat kan anbudsgivaren ändå anses motsvara dessa krav om denne lämnat en förklaring/intyg som visar att anbudsgivaren innehar motsvarande ekonomiska stabilitet. Förklaringen/intyget kan komma att begäras in av upphandlande myndighet.